Klimax? Mit is jelent a változókor?
A változókor egy igen összetett fizikai és lelki tünetegyüttes
A változókor megjelenése a Nők és a Férfiak esetében is egyaránt lehetséges, azonban különböző mértékben jelentkezik.
Ezen felül személyenként is nagyon eltérő, hogy milyen mértékben jelennek meg ezek a tünetek, illetve testi, vagy lelki tünetek kerülnek-e jobban az előtérbe.
A Nők esetében jellemzően 45 és 60 éves kor között figyelhető meg, néhány évtől akár egy évtizeden keresztül is eltarthat a menopauza.
A férfiaknál az 50. életév után jelentkeznek azok a hormonális változások, melyek könnyen az ún. „kapuzárási pánikhoz” vezethetnek.
Menopauza? Mit jelent ez?
A menopauza egy nő életében azt az időpontot mutatja, amikor a rendszeres menstruáció elmúlik, azaz a petefészek tüszőhormon termelése lecsökken, vagy megszűnik. Ez után a természetes úton történő megtermékenyítés már nem lehetséges. Korai menopauzáról pedig akkor beszélünk, ha a petefészkek működése már 40 éves kor előtt leáll.
A menopauza elsődleges jelei között szerepel a testalkat megváltozása. A nőknél egyik tünet, hogy hízásnak indulnak. Ha szeretnénk elkerülni a hirtelen súlygyarapodást, akkor oda kell figyelni a táplálkozásra, és több zöldség, gyümölcs, rostban gazdag illetve gyors felszívódású szénhidrátok fogyasztását kell előtérbe helyezni, és kerülni a zsíros és cukros ételeket.
Továbbá a tüszők eltűnése miatt az ösztrogénszint alacsonnyá válik, elmarad a menstruáció és megemelkedik a LH és FSH hormonok értéke
A változókor további tünetei lehetnek:
- -hőhullám, kipurulás
- -hangulatingadozás (depresszió, eufória)
- -éjszakai izzadás
- -alvászavar
- -hajhullás
- -csökkenő nemi vágy
- -gyakori vizelési inger
- -hüvelyszárazság
- -csontritkulás
- -szívbetegségek kialakulásának kockázata
Egy alapos labordiagnosztika segítségével a korai menopauza diagnosztizálásához TSH, FSH, LH, ösztradiol vizsgálata javasolt.
Ha az ösztradiol értéke kis mennyiségben van jelen a szervezetben akkor a korai menopauzáról beszélünk, ha emelkedik, akkor pedig változókorról beszélünk.
A korai menopauza esetén az ösztrogén hormon visszapótlásával még kezelni tudjuk a tüneteket, de ekkor már a spontán teherbeesés nem lehetséges, csak asszisztált módszerek jöhetnek számításba, pl. a lombikkezelés.
A klimax
Történhet a nőgyógyászati vagy belgyógyászati vizsgálat keretében is, mert az életkor és a tünetek alapján a változókor felismerése lehetséges.
A szervezeten belüli helyzet tisztázásához számos laboratóriumi vizsgálat áll a szakorvos rendelkezésre. Az általános állapot felmérését célzó laborvizsgálatnak (ami a máj, vese, vérképzőrendszer, pajzsmirigy, zsír és szénhidrát- anyagcsere, valamint az ionháztartás működését vizsgálja), főleg 50 év körül van jelentősége, de a változókor kezdetén, amikor az ösztrogén és progeszteron termelése csökken, akkor javasolt a célzott TSH, FSH, LH, ösztradiol vizsgálat elvégzése is.
Menopauza kivizsgálásakor az alábbi laborvizsgálatok jöhetnek szóba:
- Női változókor laborvizsgálata (TSH, FSH, LH, ösztradiol)
- Pajzsmirigy-funkciók laborvizsgálata (szabad T4 és TSH)
- Vérkép (fehérvérsejt- és vörösvérsejtszám)
- Vesefunkció laborvizsgálata
- Májfunkció laborvizsgálat
- Hajhullás tüneteihez hajhullás okainak laborvizsgálata
- Csontsűrűség laborvizsgálata a csontritkulás kivizsgálásához